Slovníček pojmů

Zde jsme pro Vás připravili malý slovníček cizích termínů, které nemilosrdně a záludně infiltrují český jazyk.

  • budget airlines, no-frills airlines :: 'budget' znamená 'za babku', 'no frills' znamená 'bez cinkrlátek'. V praxi to většinou znamená, že na palubě Vám nedají ani deku když je Vám zima, a rohlík a džus si musíte koupit. Většinou to lidi řeší tím, že si s sebou do letadla vezmou svačinu (jako na školní výlet :) 'Budget airlines' jsou takovým křížencem mezi charterovými a pravidelnými linkovými lety. Létají pravidelně (např. easyJet každý den na trase Praha-Londýn), takže jsou vlastně lety linkovými. Na druhou stranu, chcete-li změnit termín letu, stojí Vás to většinou tolik jako koupit lístek nový. A v tom se zase podobají letům charterovým. Většinou se jim proto říká pouze "nízkorozpočtové lety."
  • charter, charter flight, charterovy let :: letadlo, co veze turisty na dovolenou na přesně určené místo v přesně daný den. Např. na Kanárské ostrovy z Prahy 23.12.2006 v 10:00. Letenku si kupujete na konkrétní let a většinou, pokud byste onemocněli, nedostanete žádnou náhradu. Letadlo prostě odletí bez Vás.
  • scheduled flight :: pravidelný linkový let (např. každé pondělí 17:30 Praha - Montreal s ČSA.) Máte-li letenku na takovýto let, většinou si můžete - často i na poslední chvíli a zcela zadarmo - změnit odlet na jiné datum. Jak dlouho před odletem musíte změnu nahlásit a kolik Vás to bude stát závisí na typu letenky.